Przesilenie wiosenne - 7 rad na wiosnę wg Medycyny Chińskiej i jogi
15 lutego 2023

Przesilenie wiosenne - 7 rad na wiosnę wg Medycyny Chińskiej i jogi

Przesilenie wiosenne - 5 rad na wiosnę wg Medycyny Chińskiej i jogi

Przełom zimy i wiosny jest wymagający dla większości z nas. Z jednej strony czujemy budzące się wokoło życie. Zaczynamy mieć apetyt na więcej, dosłownie! Z drugiej strony jesteśmy zmęczeni i bez sił do działania. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy się  w tym czasie jakoś wesprzeć?

Wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej wiosna zaczyna się początkiem lutego, czyli wcześniej niż nasza astronomiczna wiosna. Jeśli żyjesz bliżej natury, już w lutym możesz zaobserwować tę “wznoszącą energię” wiosny. Będąc w lesie czy w ogrodzie możesz wręcz usłyszeć budzącą się do życia energię.

To co w naturze, objawia się także w mikroskali, na poziomie naszego organizmu

Wszystkie te zmiany w naturze dzieją się także w mikroskali, na poziome naszych organizmów. Początek wiosny pokazuje nam, że odradzamy się razem z naturą. W naszym organizmie uruchamiają się procesy oczyszczania, odzyskujemy witalność i energię. To idealny czas, żeby wesprzeć naturalny proces odnowy naszego ciala i ducha.

Dlaczego często zamiast eksplozji energii, czujemy jej brak?

Dzieje się tak, ponieważ energia która powinna wypłynąć na zewnątrz, utyka. Po zimie  w naszym ciele jest dużo zastojów. Zmęczenie i ociężałość to konsekwencje zimowej diety i stylu życia. Wszystko to może sprzyjać wytworzeniu w ciele śluzu, który ulega zastojowi i przejawia się wiosną w postaci zmęczenia i częstych zachorowań. Są one przejawem tego, że organizm próbuje się pozbyć „ odpadów” po zimie. To jest idealny moment, aby przeprowadzić kurację oczyszczającą. Rozsądnie i z głową!

Jak wesprzeć organizm w trakcie przesilenia wiosennego?

Wiosna to tak naprawdę dość burzliwa i niestabilna pora roku, więc powinniśmy być w kontakcie z odczuciami płynącymi z ciała. Warto postawić na powolne wprowadzanie zmian, które nie będą nas przeciążać:

1. Wyjdź na zewnątrz.
To moment w którym możemy odwinąć się z koca, zejść z kanapy  i zacząć spędzać coraz więcej czasu na zewnątrz. :) Korzystne jest wszystko, co aktywizuje siłę witalną i krążenie, ale nie jest zbyt wyczerpujące. Spacery w lesie czy w parku będą idealne.

2. Chroń się przed wiatrem i zimnem.
W Medycynie chińskiej wiosna kojarzona jest z Wiatrem – symbolem gwałtownych zmian. Wiatr jest o tyle niebezpieczny, że jako jedyny z zewnętrznych czynników patogennych może samodzielnie wnikać w głąb ciała i umożliwiać tym samym atak innych patogenów, jak np. zimna lub wilgoci. Bądź uważny na to jak się ubierasz. To nie jest jeszcze moment na wskakiwanie w lekkie rzeczy (nawet jeśli promienie słońca do tego zachęcają). Tak jak zimą, początkiem wiosny okrywaj i chroń kark, głowę, plecy.

3. Wstawaj ze słońcem.
To już moment, w którym wcześniejsza pobudka będzie dawać Ci dużo dobrego. Wczesne wstawanie nie powinno odbywać się kosztem zmnijszenia ilości snu. Chodź spać przed 23.00, a wtedy wstawanie ze słońcem nie będzie Cię obciążać. Wczesne kładzenie się spać jest jak mantra TCM. :) Wg zegara narządów, pójście spać nie później niż 23.00, pozwala nam efektywną regenerację całego organizmu.

4. Zamknij to, co jeszcze otwarte.
Zima była momentem zanurkowania do wewnątrz. Jeśli czujesz, że coś zostało otwarte, coś udało Ci się zobaczyć i zrozumieć -  warto to domknąć. Stwórz przestrzeń na nowe, zamykając sprawy, które mogą blokować Cię przed podjęciem nowych działań.

5. Postaw na aktywizujący, ale nie wyczerpujący ruch.
Joga ma wiele wymiarów. Praktyka jogi może wspierać nas w każdym momencie roku. Początkiem wiosny postaw na praktykę lekko energetyzującą, ale i regeneracyjną.

Energetyzująca praktyka może pomóc zastojowi, który pojawia się w ciele zimą i jest naturalną reakcją organizmu na te porę roku. Zastój przejawia się w różnej formie: ospałość, ociężałość, obniżony nastrój, gorsza przemiana materii, migreny/ ból głowy. Z drugiej strony po zimie mamy ograniczone zasoby energii, więc dobrze jeśli nasza praca z ciałem ma też wymiar regeneracyjny. I tutaj joga też jest świetna.
Jeśli się dobrze doenergetyzujemy i zregenerujemy, zrobimy sobie piękna przestrzeń na nowe (a wiosna to nowe).
Wiele odpowiednich praktyk znajdziesz na naszej platformie Joganika Online.


6. Jedz mniej.
Jak pisze Paul Pitchford w swojej książce "Odżywianie dla zdrowia" (bardzo polecam!) wiosna to pora roku, w której nalezy zająć wątrobą i pęcherzkiem żółciowym. Powinniśmy zrezygnować z ciężkiego zimowego pożywienia  na rzecz lżejszych posiłków.  Zacznijmy do codziennego pożywienia wprowadzać nowalijki, kiełki, świeżą zieleninę. Nie jest to jednak czas (dla więszkosci z nas) na surową dietę! Surowe pokarmy powinny być spożywane z ostrożnością szczególnie przez osoby z oznakami osłabienia i niedoboru. Pożywienie powinno być nadal poddawane obróbce termicznej, ale gotuj pokarmy krócej, za to w wyższej temperaturze. Dobre będzie też  gotowanie na parze, krótkie duszenie. Postawą diety w naszym klimacie nadal powinny być zboża, strączki, nasiona. Ale w przeciwieństwie do jesieni czy zimy, możemy dodawać do posiłków surowe sałatki, zieleninę itp.
Pokarmami, które będą przyspieszać odnowę wątroby będzie pożywienie bogate w chlorofil: algi, chlorella, jarmuż, pietruszka, kapusta włoska, rukola, szpinak.

Freepik
7. To dobry moment na dietę oczyszczającą.
Wiosna to najlepsza pora na wszelkie kuracje oczyszczające, gdyż właśnie wiosną nasz organizm samoczynnie uruchamia wewnętrzne procesy oczyszczania. Kuracja może doskonale je wzmocnić, nie obciążając zbytnio naszego układu odpornościowego, bo i tak jesteśmy w naturalnym programie „oczyszczanie”.
Wg TMC wiosna jest właściwą porą na wzmocnienie wątroby i pęcherzyka żółciowego, których największa aktywność przypada właśnie na tę porę roku. Bardzo często wiosną wielu z nas boryka się z takimi dolegliwościami jak alergie, wysypki skórne, katar sienny, zapalenie spojówek, wzmożone bóle głowy czy migreny. Są to oznaki przeciążenia tych dwóch narządów i wyraźny sygnał, by je oczyścić organizm z nagromadzonych przez rok toksyn. Toksyny rozumiane są nie tylko jako te związane z nieprawidłową dietą, ale za toksynę uważa się również stres!

Odpowiedni ruch i pożywienie są ogromnymi narzędziami do zmiany. PROGRAM ODNOWA WIOSENNA Z JOGĄ I MEDYCYNĄ JUŻ OD 4 MARCA dostępny na naszej Platformie Joganika. Dołącz!