Co to jest powięź i jak ją skutecznie rozluźnić?
08 lutego 2024

Co to jest powięź i jak ją skutecznie rozluźnić?

Powięź- tkanka od której zależy Twoje zdrowie i witalność. Jak ją rozluźnić ?

Aby zrozumieć wagę powięzi dla naszego zdrowia, potrzebuje Ci przybliżyć tę niesamowitą tkankę. Wyobraź sobie pomarańczę. Jej zewnętrzna pomarańczowa warstwa jest jak ludzka skóra. Zaraz pod nią leży biała tkanka (to właśnie odpowiednik ludzkiej powięzi). Tkanka ta, po przekrojeniu  pomarańczy w poprzek wnika w głąb i oddziela od siebie poszczególne warstwy miąższu.


Jeśli nie przeszkadza Ci porównanie do mięsa, zapewne krojąc kiedyś kurczaka natknąłeś się z białą, mazistą błonką. To właśnie powięź! A teraz przejdźmy do naszego ciała. Wyobraź sobie człowieka, który w całości, od stóp do głowy, pokryty jest białą, lepką, włóknistą tkanką (wyglądem przypominającą gęstą sieć pajęczą). Tkanka ta jest czymś w rodzaju kokonu. Kokon ten oplata ciało od zewnątrz (pod skórą), ale włókna tego kokonu wnikają pomiędzy mięśnie oddzielając je od siebie. 

Tkanki te oplatają również kości, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne i nerwy, stanowiąc nieprzerwany, w pełni unerwiony system spajający ciało! Nie ma w naszym ciele miejsca, w którym powięź nie występuje! Sieć powięziowa nadaje naszemu ciału kształt i bez niej mówiąc wprost, nasze ciało rozsypałoby się na kawałki :) Bez podtrzymującej nasz organizm sieci powięziowej nasze mięśnie, kości i inne struktury wylądowałyby na ziemi.
System powięziowy jest obok systemu nerwowego i krwionośnego, jednym z trzech systemów spajających całe nasze ciałoSpójrz! Poniżej na niebiesko zaznaczone są niektóre taśmy powięziowe (powięzi przyjmują kształt taśm). Jak widzisz część z nich przebiega przez całe ciało, łącząc stopy z głową!

Dlaczego powięź jest tak ważna dla poprawy lub przywrócenia zdrowia?

Powięź umożliwia ciału utrzymywanie właściwej pozycji i jest podstawą naszej sylwetki. Jest tkanką, która zapamiętuje ślady po urazach, operacjach i ogólnie mówiąc - życiu. Każdy uraz, przeciążenie, nasz styl życia ( praca siedząca…) odkształca powięź. Jest jak odcisk w tkankach, deformując ją. Przewlekły ból ma często swoje źródło właśnie w tej deformacji. Powięź może być zatem najważniejszą tkanką w kontekście pracy z przewlekłym bólem.
Dobra informacja jest taka, że powięź bardzo szybko reaguje na terapię i szeroko pojęty świadomy ruch! W każdym momencie możesz zacząć uzdrawiać swoje ciało, niezależnie od tego ile czasu borykasz się z bólem czy dyskomfortem.

Powięź, a siedzący tryb życia.

Pęd współczesnego życia wymusza na naszych ciałach przyjmowanie złych pozycji. Przyjmujemy je często na kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Weźmy pod lupę siedzącą pracę. Utrzymywana godzinami pozycja siedząca powoduje kompresję stawów i mięśni, co z kolei doprowadza do obciążenia układu powięziowego. Jak już wiesz, powięź przyjmuje kształt ciała. Jeśli siedzimy przygarbieni przed ekranem komputera, powięź przyjmuje ten właśnie kształt. Napina się. Kiedy wstajemy nasza sylwetka traci swobodny pion. Jest pełna napięć.

Wejdź na drogę prowadzącą do życia bez bólu. 

Świadomy ruch nawadnia powięź, a dobrze nawodniona powięź odżywia każdą część ciała. Ruchy stają się wtedy naturalne, pełne
płynności i swobody. Jest to nazywane ślizgiem powięziowym, czyli możliwością swobodnego przesuwania się tkanek względem siebie. Właśnie dzięki powięzi możemy odzyskać nasze “dziecięce ciało” - naturalny sposób poruszania się, którego uczyliśmy się w dzieciństwie. Bez względu na wiek, typ sylwetki czy kondycję fizyczną możesz się cieszyć wolnym od bólu życiem.

Jeśli chcesz skutecznie uwolnić ciało od napięć, dołącz już dzisiaj do Programu "Uwolnij napięcie z jogą powięziową".

Program "Uwolnij napięcie z jogą powięziową" to 6 zajęć. 
- 3 automasaże powięziowe, dzięki którym wyrównasz i poprawisz sylwetkę:
1. Równowaga dołu z górą ciała
2. Równowaga prawej i lewej strony ciała
3 Równowaga przodu i tyłu ciała


- 3 tematyczne zajęcia, poświęcone obszarom, które często ulegają przeciążeniom:
1. Uwolnij szyję i barki od napięć
2. Uwolnij miednicę od napięć
3. Płynny kręgosłup

DOŁĄCZ TERAZ.
Natalia Staninska, Joganika Szkoła Jogi